Bezinková šťáva
Bezovou šťávu jsem nikdy nedělala. Letos jsem se pro ni rozhodla na základě kamarádčina doporučení a jsem odhodlaná vyrábět ji každý rok. Když se řekne bezinková šťáva, vybaví s mi voňavé pití. A moc dobré. :)
Na 2l sirupu budete potřebovat:
- 25 velkých květenství černého bezu
- 1,5l převařené vody
- 1-1,5kg cukru
- asi 4 biocitrony
- 4 lžičky kyseliny citronové
Nejprve si nejděte rozkvetlý keř černého bezu a natrhejte si dostatečné množství květů. Doma květy důkladně opláchněte, zbavte je broučků a i přebytečného pylu, který by alergikům mohl způsobovat problémy. Příliš dlouhé a silné větvičky ustřihněte.
Oprané květy dejte do dostatečně velké mísy, přidejte k nim asi dva biocitrony nakrájené na kolečka a vše zalijte litrem a půl převařené a vychladlé vody. Mísu překryjte utěrkou, dejte do chladu a vše nechte 24 hodin louhovat.
Druhý den vše přeceďte přes plátýnko (ideální je dětská bavlněná plena) a do budoucího sirupu nasypte minimálně kilo krystalového cukru (můžete použít i třtinový cukr, šťáva jen bude mít tmavší barvu), dále čtyři lžičky kyseliny citronové a šťávu vymačkanou ze dvou citronů. Míchejte tak dlouho, dokud se cukr nerozpustí.
Hotovou šťávu nalijte do sklenic, pořádně uzavřete a uchovávejte v lednici. Sirup jsem záměrně nezavařovala, aby neztratil všechny vitamíny, které nyní obsahuje, v podstatě je to takový lék domácí výroby. :) Pokud sirup zavaříte, o tyto vlastnosti přijde, ale zase Vám vydrží třeba rok. Jakou životnost bude mít takto uchovávaný netuším, ale zkušenost sem napíšu. Protože jsem sirup nalila do lahví s korkovým špuntem, pro jistotu jsem hrdlo lahve s korkem ponořila do rozehřátého vosku, aby se do něj nedostal žádný vzduch.
Šťávu doporučuji podávat ředěnou studenou vodou, s pár lístky máty a citronem.
Dobrou chuť!