Kváskové pečení,  Ostatní,  Pečivo

Domácí kvásek

Předem bych chtěla upozornit, že jsem, co se výroby kvásku týká, naprostý laik a začátečník. Nehodlám nikoho poučovat a předem se omlouvám všem znalcům za případné nepřesnosti, které zde napíšu. :) Chci se s Vámi jen podělit o svou zkušenost, která vedla k mému prvnímu chlebu upečeného z vlastního kvásku. Kvásek jsem vytvářela pomocí tzv. třístupňového vedení, které trvá čtyři dny.

Potřebné suroviny:

  • žitná mouka
  • teplá voda
  • nádoba s objemem mininmálně 1l
  • potravinová fólie
  • gumičkaOLYMPUS DIGITAL CAMERA
  1. den:

Kvásek lze žalozit pouze z žitné mouky, použila jsem žitnou celozrnnou.

Do nádoby (jak jsem psala výše, hodí se nádoba o objemu alespoň jeden litr) nasypte cca 100g mouky a zalijte ji přiměřeným množstvím teplé vody. Důkladně zamíchejte a vytvořte těstíčko, které bude o něco hustší než těsto na palačinky. Vodu přilívejte, dokud nebude mít požadovanou hustotu. Těsto, které jsem vytvořila já, bylo moc husté, proto si z mé konzistence neberte příklad. O pár hodin později jsem ještě přidala trochu vody a opět zamíchala, ikdyž to možná nebyl úplně správný postup.collage_1

Jak vidíte z obrázku, těstíčko jsem míchala lžicí. Později jsem se dočetla, že kovové náčiní by kvásku mohlo uškodit, ale tomu mému se naštěstí nic nestalo, proto tuto teorii nemohu potvrdit.

Těstíčko tedy přikryjte kouskem potravonové fólie a nechte ho odpočívat na teplém místě (do 35°C) čtyřiadvacet hodin. Nechala jsem nádobu v kuchyni u topení, teplota tam byla okolo 30°C.

2. den:

Druhý den ve stejnou dobu budoucí kvásek odkryjte, čichněte si k němu a ždibec ochutnejte. To byla pro mě opravdu nepříjemná záležitost, protože vůně pro mě nebyla úplně libá, ale zvládla jsem to. :) Kvásek by měl “vonět” a chutnat kysele. Pokud kyselý je, nakrmte ho asi 70g žitné mouky a opět přilijte potřebné množství vody. Opět zamíchejte a opět nechte stát do dalšího dne na teplém místě. Pokud ještě kyselý není, jen těstíčko zamíchejte a ještě jeden den ho nechte pracovat.collage_2

Jak vidíte, procesy už započaly, v těstě začaly vznikat bublinky. Foto je ještě před nakrmením.

3. den:

Třetí den začal kvásek naplno pracovat. Oproti druhému dni zvýšil svůj objem a po opětovném nakrmení (opět cca 70g a voda) nabyl opravdu hodně, ale naštěstí nepřetekl a po dosažení objemu jednoho litru začal klesat.collage_3

4. den:

Tento den je dnem, kdy nejspíš upečete svůj první chléb. :) Kvásek už by měl být hotový, nadýchaný, kyselý a plný bublinek. Bublinky by měly být v celém kvásku, ne pouze na povrchu. Kvásek můžete použít ve chvíli, kdy spotřeboval veškerou mouku, “má hlad” a začíná klesat. Pokud zrovna nemáte čas péct chleba nebo máte pocit, že kvásek ještě není hotový, můžete ho opět nakrmit a ještě jeden den mu dát čas.

Pokud jste se rozhodli již z kvásku chleba upéct a máte chuť ve vedení kvásku pokračovat (jsem si jistá, že ano :), zhruba 60g ho odeberte do uzavíratelné skleničky a dejte do lednice. Tam může zůstat do té doby než ho zase budete potřebovat. Zbytek kvásku dejte do mísy a zadělejte těsto na chléb (například podle tohoto receptu :).

collage_4

 

Až budete chtít kvásek spící v lednici opět probudit, přendejte ho do zase do větší nádoby, nakrmte ho asi 100g žitné mouky a teplou vodou a nechte ho asi šest hodin na teplém místě. Z mé zkušenosti se nic nestane ani v případě, že kvásek necháte odpočívat déle, třeba přes noc (obzvláště, pokud je třeba teplota místa, kde kvásek odpočívá nižší, kvasné procesy mohou potřebovat více času). Ráno jsem pak kvásek opět přikrmila a nechala pracovat další asi tři hodiny. Zkrátka než kvásek opět nabyde a začne klesat. Poté celý postup zopakujte, do lednice si odeberte 60g kvásku a zbytek zpracujte. Takto můžete s kváskem pokračovat téměř i několik let. :)

Jsem si jistá, že každý se po čase naučí své postupy a začne lépe rozumět všem probíhajícím procesům. Snad i já. :)

Přeji hodně štěstí a hodně bublin!

Sharing is caring!

3 komentáře

  • jarka

    božeee konecně jsem to asi pochopila,takže vždycky musím použít ten větší zbytek kvásku a těch odebraných 60 g si dám do lednice. No jo- ale co když nebudu péct zrovna chleba,ale třeba koláč, rohliky atd… tam jde podstatně míň toho kvásku.jsem ve skupině Kvaskovaní.sk a tam na chleba použijí jen 1-2 polévk.lžíce kvásku a dělají z něj startér… Ten váš postup je dle mého lepší. Musím vyzkoušet.

  • katchenaa

    No anoo! :) Na pečení chleba se používá ta větší část kvásku, ta menší se uchovává v lednici na příště. Pokud potřebujete jen menší množství kvásku, tedy třeba jen tu lžíci, můžete kvásek při přípravě chleba (nebo třeba jen tak) nakrmit pár gramy mouky a vody navíc a do skleničky si odebrat o lžíci víc. Ve skleničče tak můžete uchovávat klidně tři lžíce kvásku místo dvou. :) Nic není striktně dáno, až kvásku lépe porozumíte, budete odebírat a doplňovat bez většího přemýšlení. Pokud poté do skleničky vrátíte trochu čerstvého kvásku, ten zbytek se tím oživí. Asi to neumím dost dobře vysvětlit, ale není to až taková věda… :)